Marlow King Bed
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
The Marlow bedroom collection has an elevated, yet casually inviting style to it. This collection effortlessly combining fresh modern elements like deeply shaped drawer frames, and solid oak framed tops, with a warm sable brown finish all on solid knotty oak. Uniquely upholstered headboard and footboard on the beds are offered in King and Queen sizes and come in standard or storage side rail options. The unique hardware used throughout this collection comes in a rich brushed gold finish which perfectly magnifies the warm tones seen throughout the sable brown finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Beautiful Sable Finish | Yes |
|---|---|
| Offered in King and Queen size options | Yes |
| Beautifully Upholstered Headboards and Footboards | Yes |
| Offered in Storage and Standard bed options | Yes |
| Rich Brushed Gold Cast Bar Pull Hardware on Storage Beds | Yes |
| Construction | Solid Red Oak & Oak Veneer |
| Product Dimensions | 80.5″W x 90.4″D x 60″H |
| Weight | 276 Lbs. |
| Cube | 30.99 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Sable |
| Kit Components | (1) MW-BR-8365K -SBL-HB & (1) MW-BR-8365K -SBL-FB & (1) MW-BR-8365QK-SBL-RS |
| Collection | Marlow |
| Product Cube | 30.99 |
| Product Weight | 276 |
Additional information
| Weight | 276 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.4 × 80.5 × 60 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Shadow Black |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.