Newport King Bed
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
The Newport Bedroom collection is fashionable, yet relaxed, combining the natural beauty of oak veneer with matte black linear metal bases, creates a stylish modern bedroom group. The matte black metal and hardware finish is the perfect complement to the light Natural Oak wood finish, making this collection easily stand out.
Product Details
| Natural Oak Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Includes mattress platform | Yes |
| Product Dimensions | 80.75″W x 84.5″D x 52″H |
| Weight | 206 Lbs. |
| Cube | 19.05 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Natural Oak |
| Kit Components | (1) NP-BR-5464K -NTO-HB , (1) NP-BR-5464K -NTO-FB , (1) NP-BR-5464QK-NTO-RS |
| Collection | Newport |
| Product Cube | 19.05 |
| Product Weight | 205.7 |
Additional information
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84.5 × 80.75 × 52 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Newport |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.