San Mateo Gentleman’s Chest | Gray
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
SM-BR-N8811G-GRY-C
Category: Chests
Tags: Chests, Gray, Intercon Furniture, San Mateo Gentlemanschest Gry_sm Br N8811g Gray C, Storage
Description
Solid wood bedroom suite available in four classic finish colors – Tuscan, Rustic White, Gray, and Wheat. Storage and standard bed rails in queen and king sizes plus four case piece options give plenty of room for organization. A gorgeous bedroom set that will last in function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Tuscan, Rustic White, Gray, and Wheat Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Wood | Yes |
| Select Hardwoods and Birch Veneer Plywood | Yes |
| 5 piece drawer construction with English Dovetail | Yes |
| Full Extension drawer glides | Yes |
| Bottom drawer features Cedar lined bottom panels | Yes |
| Construction | Rubberwood & Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 56″W x 19″D x 49.3″H |
| Weight | 261 Lbs. |
| Cube | 44.77 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Gray |
| Collection | San Mateo |
| Product Cube | 44.93 |
| Carton Weight | 260.96 |
| Product Weight | 216.53 |
| Color Code | GRY |
| Color Name | Gray |
| Carton Dimensions | 60″W x 23.22″D x 55.5″H |
| Tuscan, Rustic White and Gray Finish Options | Yes |
Additional information
| Weight | 261 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 56 × 49.3 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Gentlemanschest Gry_sm Br N8811g Gray C |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.