7600-10 Tate Large Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
7600-10
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Cream, Customizable, England Furniture, Fabric, Motion, Ottomans & Poufs
Description
Looking for an accent ottoman with lots of style and personality? Tate just might be the one you need. Its transitional design is highlighted by a tapered wood leg and a rows of buttons on top. Cover it in one of our hundreds of fabrics to make it truly yours.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 48″ (121.9 cm) 48INH |
|---|---|
| Depth | 25″ (63.5 cm) 25INH |
| Height | 19″ (48.3 cm) 19INH |
| Motion Type | Stationary |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, tight |
| Legs | 1.625”x2.5”x7.125” wood taper, screw-in, dark brown |
Additional information
| Dimensions | 25 × 48 × 19 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Tate |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.