Della Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
8D07
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Cream, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Ottomans & Poufs
Description
Della’s tall bustle back, tall tapered leg, and rolled arm accented with an optional antique brass nailhead trim paired with its tilt back mechanism strike a balance of style and comfort perfect for your home. Matching ottoman also available.
Product Details
| Width | 28″ (71.1 cm) 28INH |
|---|---|
| Depth | 21″ (53.3 cm) 21INH |
| Height | 18″ (45.7 cm) 18INH |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | New Products |
| Status | New |
| Seats | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, non-reversible |
| Legs | 5.5” (front), 4″ (rear), screw-in, wood |
Additional information
| Dimensions | 21 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.