Monroe Leather Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
147SLSR
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Brown, Customizable, England Furniture, Leather, Medium Brown, Motion, Ottomans & Poufs
Description
The Monroe leather collection is the epitome of effortless, casual style and extreme comfort. Its transitional style is highlighted by its padded roll arm, exposed block leg, and comfortable seat. Available as a sectional, sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 27″ (68.6 cm) 27INH |
|---|---|
| Depth | 22″ (55.9 cm) 22INH |
| Height | 17″ (43.2 cm) 17INH |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Medium Brown |
| Collection | Leather |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 5.5”x5.5”x3” pyramid, wood, bolt-on |
| Leather | Top grain |
Additional information
| Dimensions | 22 × 27 × 17 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Leather |
| Collection | Monroe |
| Features | Leather |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.