Norwood Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
2207
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Customizable, Dark Brown, England Furniture, Gray, Ottomans & Poufs
Description
Simple and sleek are words that come to mind when describing our Norwood collection. Characterized by it simple track arm, weltless cushions, and a pyramid leg, this style is a versatile as they come. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman as well as twin, full, and queen size sleepers.
Product Details
| Width | 26″ (66 cm) 26INH |
|---|---|
| Depth | 23″ (58.4 cm) 23INH |
| Height | 19″ (48.3 cm) 19INH |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | New Products |
| Status | New |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 3.25” x 2.88″ x 2.75” wood pyramid, screw-in |
Additional information
| Dimensions | 23 × 26 × 19 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.