Salem Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
5307
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Customizable, Dark Brown, England Furniture, Fabric, Gray, Leather, Ottomans & Poufs
Description
The Salem collection offers a unique perspective on classic design. Its unique arm with optional nail head trim, pyramid leg, and plush seat and back create a look that is simply amazing. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman in your choice of either fabric or leather. Customize away!
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 27″ (68.6 cm) 27INH |
|---|---|
| Depth | 23″ (58.4 cm) 23INH |
| Height | 17″ (43.2 cm) 17INH |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, tight |
| Legs | 1.5”x2.5”x5” wood taper, screw-in, dark brown |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.