1100-69 London Swivel Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
1100-69
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Gray, Motion, Swivel
Description
The London swivel chair is our take on a classic tailored barrel chair. Its sleek profile makes it suitable for any home. Customize it in over 400 fabrics to suit your style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 39″ (99.1 cm) 39INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 29″ (73.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.