1750-69 Raleigh Swivel Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
1750-69
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Gray, Motion, Swivel
Description
Our Raleigh swivel chair is surprisingly versatile. Its clean lines make it perfect for a reading nook in the bedroom or paired with your living room decor. Make it a statement of your personal style with your choice of fabric.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.