2150-04 Demi Chair & 1/2
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
2150-04
Category: Chairs
Tags: Chairs, Cream, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Fabric
Description
Our Demi collection creates maximum style impact with minimalist design. This petite silhouette features a simple track arm, tall cone leg, and two cushion design. Cover it in your choice of fabrics to reflect your style and have it home in as few as 30 days! We offer a sofa, loveseat, chair, and ottoman in this silhouette.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 44″ (111.8 cm) 44INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 34″ (86.4 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 6′ x 2.5″ x 1.5″ wood, screw-in |
| Pillows | 1 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 38 × 44 × 37 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Demi |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.