3320-71 Pierce Swivel Glider
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
3320-71
Category: Chairs
Tags: Blue, Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Glider, Leather, Motion, Swivel
Description
Pierce is petite in size, but big on style. This non-welted swivel chair boasts a sleek tight back and slim key arm. Pair it with a classic sofa for a contemporary twist or go with a modern sofa for a mid-century feel. Available in fabric and leather.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | Swiel glider base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.