3700-71 Taylor Swivel Glider
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
3700-71
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Glider, Gray, Motion, Swivel
Description
Looking for a chair that will work in any room of your home? Check out Taylor. Its swivel gliding base and plush seat offer supreme comfort while its clean lines and shapely arm create a sleek look.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 30″ (76.2 cm) 30INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | swivel base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.