3800-31 Pharris Push Back Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
3800-31
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Gray, Motion, Power, Reclining
Description
You can’t miss the casual appeal of our Pharris push back recliner. Its crescent arm, subtle wing, and tapered wood leg offer style while its split back and plush seat offer comfort. You can’t help but kick your feet up and stay awhile!
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 44″ (111.8 cm) 44INH |
| Seat Width | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Webbing with sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Front-1.325” x 6” x 2.875” wood taper, screw-in; Back-3.1875” x 6” wood taper, screw-in |
| Mech | Manual push back recliner |
| Optional upgrades | Frame Coil, Power Mech, Battery Pack |
Additional information
| Dimensions | 36 × 31 × 44 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Pharris |
| Features | Power |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.