4950-71 Emory Swivel Glider
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
4950-71
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Glider, Gray, Motion, Swivel
Description
The Emory swivel chair complements just about any interior you can imagine. Its simple transitional design is highlighted by its shapely arm accented with an optional silver nailhead trim and plush seat and back. Select your choice of 400+ fabrics to make it work for you.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 33″ (83.8 cm) 33INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | Swiel glider base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.