4j00-69 Jess Swivel Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
4J00-69
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Fabric, Gray, Swivel
Description
Our Jess chair is like your favorite pair of jeans… it looks great with everything! Make this super cool silhouette exude your personal style with a simple change of fabric. This swivel chair with a wooden base complements any style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 28″ (71.1 cm) 28INH |
|---|---|
| Depth | 30″ (76.2 cm) 30INH |
| Height | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Seat Width | 19″ (48.3 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Cardboard, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Elastic webbing, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, non-reversible |
| Legs | Swivel base with legs |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.