510-71 Reagan Swivel Glider
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
510-71
Category: Chairs
Tags: Chairs, Cream, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Fabric, Glider, Motion, Swivel
Description
Need a place to sit and relax that will blend well with almost any home decor? You have come to the right place. The Reagan swivel gliding chair features a sloped arm, T-cushion seat, simple welted front rail, and kidney pillow. This transitional silhouette is not only stylish, but comfortable too! Make it as bold or understated as you wish with your fabric selection.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 29″ (73.7 cm) 29INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Pillows | 1- 15”x21”, fiber fill |
| Optional upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.