5a00-71 Adalie Swivel Glider
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
5A00-71
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Glider, Gray, Swivel
Description
England’s Adalie swivel gliding chair has an undoubtedly sophisticated flair. Its flared arm, chic tufted back, and comfortable seat make it a welcome addition to any home. Choose from 400+ fabrics to make it all your own!
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 33″ (83.8 cm) 33INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 32″ (81.3 cm) 32INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, ventilated, reversible |
| Legs | swivel glider base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.