8c00-69 Harlow Swivel Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
8C00-69
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Fabric, Gray, Leather, Motion, Swivel
Description
Harlow is equal parts sassy and classy. Its button back, wing back, and wooden swivel base combine for a chair with great mid mod vibes. Available in your choice of fabric or leather to complement your décor.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 33″ (83.8 cm) 33INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | SoHo Living |
| Backs | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seats | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, tight, non-reversible |
| Legs | Swivel base, screw-in, wood, dark brown |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.