9g00-71 Allie Swivel Glider
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
9G00-71
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Glider, Gray, Motion, Swivel
Description
Our Allie chair is the epitome of luxe style if we do say so ourselves. Its cutaway arm, petite scale, and exquisite tailoring create a transitional look perfect for any room of your home. Did we mention that it swivels and glides too? Make it your own with your choice of over 400 fabrics.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 30″ (76.2 cm) 30INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | swivel base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.