Aiden Motion Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
3A031H3
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Leather, Medium Brown, Motion, Power, Reclining, White
Description
Equally stylish and comfortable, the Aiden chair aims to please! This casual push back recliner sports a super plush back and seat, shapely track arm, and tapered wooden block leg. Available in your choice of fabric or leather.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Webbing, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Legs | 5.5” x 3” x 1.88” screw-in wood. Power Standard. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, battery pack |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.