Holland Leather Motion Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
34031AL
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Fabric, Leather, Motion, Power, Reclining
Description
The Holland chair boasts an understated vintage style. This push back recliner features a key arm, cone shaped leg, and chic tufted back. Available in both fabric and leather.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Webbing, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Front | 6” x 2.5” x 1.5” |
| Rear | 5″ x 2.5″ x 1.6″ screw-in, wood. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.