Ryanne Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
6034
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Fabric, Gray, Leather
Description
Our Ryanne chair is a transitional take on a classic wing chair. Its curved back, tall tapered leg, and weltless design create a shapely and stylish silhouette that can’t be beat. Available in your choice of fabric or leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | New Products |
| Status | New |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 7.125” (front), 6.313” (back) wood, screw-in |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.