8w00-31 Wright Push Back Recliner
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
8W00-31
Category: Recliners
Tags: Customizable, England Furniture, Fabric, Gray, Medium Brown, Motion, Power, Recliners, Reclining
Description
Sit back and relax in our Wright push back recliner. Its split back and plush seat offer supreme comfort while its tall back, tapered leg, and key arm offer the style you want. Available in your choice of fabric to make it all yours.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 45″ (114.3 cm) 45INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Webbing, sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 1.875”x3”x5” (front), 2”x3.188”x3.75” (back), wood taper, screw-in |
| Mech | Manual push back recliner |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.