Reclining Lift Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
EZ9P055
Category: Recliners
Tags: Black, Customizable, England Furniture, Motion, Power, Recliners, Reclining
Description
If you are looking for a lift chair that was made for relaxing, then the EZ9P is for you. Its pad over chaise, pillow top arm, and plush seat are hard to beat! Wand included to control the mech.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 37″ (94 cm) 37INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 44″ (111.8 cm) 44INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Lift |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Sinuous wire, attached, removable, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Lift chair, power standard |
| Optional upgrades | battery pack |
Additional information
| Dimensions | 41 × 37 × 44 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Black |
| Style | Casual |
| Collection | EZ Motion |
| Features | Power |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.