Swivel Gliding Recliner With Nails
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
5H70ALN
Category: Recliners
Tags: Customizable, England Furniture, Glider, Gray, Leather, Motion, Recliners, Reclining, Swivel
Description
Back: Webbing and sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access. Seat: Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap. Legs: Integral part of frame with glides. Mech: Swivel glider recliner. Trim: Brass nails. Leather: 100% top grain.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Reclining, Glider |
| Collection | EZ Motion, Leather |
| Back | Webbing and sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Swivel glider recliner |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.