5630-sect Brantley Sectional
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
5630-SECT
Category: Sectionals
Tags: Brown, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Fabric, Motion, Sectionals
Description
The beautiful versatility of the Brantley group will accommodate just about any taste. Its flared roll arm and contrasting toss pillows can go from traditional to contemporary without missing a beat. Ready for the fun part? Customize it! Choose from a myriad of fabric options yo suit you best. This collection features a sofa, apartment sofa, loveseat, chair, ottoman, queen sleeper, and multiple sectional configurations.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
|---|---|
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Status | Best Seller |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6”x6”x2.5” wood pyramid, bolt-on |
| Pillows | 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Brantley |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.