Ez3600h-sect Ez3600h Sectional
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
EZ3600H-SECT
Category: Sectionals
Tags: Brown, Customizable, England Furniture, Motion, Power, Reclining, Sectionals
Description
You will never want to leave this spacious yet cozy motion sectional! The EZ3600 features a pad over chaise to fully support you from seat to feet for utmost comfort. Not only that, but the pillow top arm is extremely plush. Available with an optional power mech upgrade and a articulating headrest with lumbar.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
|---|---|
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Webbing, attached, block foam with poly fiber cap, zipper access, removable |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Glide, integral part of frame |
| Mech | Recliner |
| Optional upgrade | power mech, battery back |
Additional information
| Dimensions | 42 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | EZ Motion |
| Features | Power |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.