Norris Queen Sleeper
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
9X09
Category: Sleeper Sofas
Tags: Cream, Customizable, England Furniture, Fabric, Medium Brown, Sleeper Sofas
Description
Inviting and uncommonly versatile, Norris has a laid back attitude. This collection flaunts its transitional look with its track arm, wooden block leg, and plush seat. This silhouette is available as a sofa, loveseat, chair, and queen sleeper, and floating ottoman chaise. Available in over 400 fabrics… the options are endless!
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 80″ (203.2 cm) 80INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Medium Brown |
| Collection | SoHo Living |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Queen size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
Additional information
| Dimensions | 39 × 80 × 38 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | SoHo Living |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.