Thomas Queen Sleeper
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
4T09
Category: Sleeper Sofas
Tags: Customizable, Dark Brown, England Furniture, Gray, Motion, Sleeper Sofas
Description
The inviting aura of our Thomas group has the ability to make a vast space feel intimate and cozy. From its crescent arm and generous scale to its extremely comfortable seat and wooden block leg, this style does no wrong! Included in this collection are a sofa, apartment sofa, loveseat, chair, queen sleeper, and multiple sectional configurations including motion capability.
Product Details
| Width | 89″ (226.1 cm) 89INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 76″ (193 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6”x5”x1.75” wood taper, screw-in |
| Pillows | 4 x 20” fiber fill |
| Mattress | Queen size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
Additional information
| Dimensions | 39 × 89 × 34 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Thomas |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.