Baselogic™ Bronze Adjustable Base – Twin XL
Calculate shipping price
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
500833019-7520
Categories: Full, King, Queen, Split California King
Tags: Adjustable Bases, Beautyrest, Bronze
Description
The Baselogic Bronze comes with head adjustability, a wired remote, 9 inch legs that are removable for a zero-clearance profile and it’s foldable for easy moving.
Product Details
| Comfort | Head adjustability |
|---|---|
| Remote | Wired |
| Dimensions | 80″L x 38″W x 12.25″H |
| Weight | 79.37 lbs |
Additional information
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 38 × 12.25 in |
| Brand | Beautyrest |
| Color | Bronze |
| Bed Size | Full, King, Queen, Split King / Cal King |
| Collection | baselogic Bronze Adjustable Base |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
baselogic Bronze Adjustable Base
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
baselogic Silver Adjustable Base
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
baselogic Gold Adjustable Base
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
baselogic Platinum Adjustable Base
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Beautyrest World Class Level Three Medium
$1,499.00 – $1,999.00Price range: $1,499.00 through $1,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Beautyrest Black Series 2-Medium Pillowtop
$2,549.00 – $3,599.00Price range: $2,549.00 through $3,599.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Beautyrest Black Series 4-Plush Summit Pillowtop
$4,349.00 – $5,899.00Price range: $4,349.00 through $5,899.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Beautyrest Black Hybrid Series Four Plush Apex Top
$4,349.00 – $5,899.00Price range: $4,349.00 through $5,899.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.