2a00-81 June Storage Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
2A00-81
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Customizable, Dark Brown, England Furniture, Gray, Motion, Ottomans & Poufs, Storage
Description
The June collection offers a classic sophistication that must be admired. We made every piece both classy and inviting with its generous rolled arm, T-cushion seat, and optional antique brass nailhead trim. This classic silhouette is available as a sofa, loveseat, chair and a half, and storage ottoman.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 40″ (101.6 cm) 40INH |
|---|---|
| Depth | 24″ (61 cm) 24INH |
| Height | 18″ (45.7 cm) 18INH |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Black casters |
| Storage | hinged top, vent holes for safety |
Additional information
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | June |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.