6m00-04 Knox Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
6M00-04
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Customizable, England Furniture, Medium Brown Finish, Motion
Description
Our Knox collection is anything but ordinary, with its transitional styling it stands out in any room. This series has a roll arm, bun foot, T-cushion, and optional antique brass nailhead trim on the arms and base. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Width | 53″ (134.6 cm) 53INH |
|---|---|
| Depth | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 31″ (78.7 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Medium Brown Finish |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6.75”x2” wood bun, screw-in |
| Pillows | 1 x 22”, fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 42 × 53 × 40 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Knox |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.