7c00-71 Carlo Swivel Glider
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
7C00-71
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Glider, Gray, Swivel
Description
Add a stylish twist to your home with the Carlo swivel gliding chair. Its petite scale, flared arm, and simple tufted back make it perfect for your living room, office, bedroom, or any other area of your home. Dress is up or down with your fabric selection.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Collection | New Products |
| Status | New |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | swivel glider base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.