9950-71 Camden Swivel Glider
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
9950-71
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Glider, Leather, Motion, Swivel
Description
The Camden chair is the perfect accent piece for any decor for both style and comfort reasons. Choose a contemporary fabric to create a fun look or a more traditional one to create a timeless classic. Either way, this casually styled chair which both swivels and glides to maximize comfort will complement your home. Take a look at Crosby for the same look in leather.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 30″ (76.2 cm) 30INH |
| Seat Width | 29″ (73.7 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Status | Best Seller |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, ventilated, reversible, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Coil Cushion |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.