9e00-04 Emerson Chair And A Half
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
9E00-04
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Gray, Motion, Swivel
Description
Whether buying for comfort or style, our Emerson collection is the perfect addition to your living area. This silhouette is so versatile it will work in virtually any home… especially once you customize it with your own fabric selection! Available with our without brass nailhead trim. This collection includes a sofa, loveseat, chair and a half, swivel chair, and large ottoman.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 46″ (116.8 cm) 46INH |
|---|---|
| Depth | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 30″ (76.2 cm) |
| Seat Depth | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 4.5″x1.5” wood, screw-in |
| Pillows | 1 x 22” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.