Corey Motion Chair With Swivel
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
4B0033P
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Gray, Motion, Power, Reclining, Swivel
Description
Go ahead and kick your feet up and relax in the Corey swivel recliner! From it’s round shape to its plush back and pillow arm, you will be wrapped in comfort from head to toe.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Width | 41″ (104.1 cm) 41INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 18″ (45.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 18″ (45.7 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Webbing with sinuous wire, attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam w poly fiber cap, tight, non reversible |
| Legs | Glide, integral part of frame |
| Optional upgrade | Frame coil, battery pack, power standard |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.