Louis Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
2914AL
Category: Chairs
Tags: Chairs, Cream, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Fabric, Leather, Motion, Swivel
Description
This is the one chair you absolutely cannot live without! The Louis chair, covered in your choice of leather, is a French-inspired club chair. From the tapered legs to the rounded plush back, its comfort and utility is surpassed by none. The collection includes a stationary chair, swivel chair, and ottoman. See Loren for the fabric version.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Status | Best Seller |
| Back | Webbing, sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 5” wood taper, screw-in |
| Leather | 100% top grain |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.